Protiroztočové bariérové povlaky Pristine - časté dotazy

SK CZ

Protiroztočové bariérové povlaky Pristine, povlečení pro alergiky proti roztočům - časté dotazy

Odpovědi na nejčastější dotazy našich zákazníků

 

Na jakém principu povlečení Pristine® Stop Alergii funguje?

Tkanina Pristine® 66457, ze které jsou povlaky ušity, je utkána speciálním postupem z velmi jemných vláken polyesteru. Pravidelná mikroskopická velikost mezer mezi vlákny spolehlivě zabraňuje průniku roztočových alergenů. Alergeny se proto nemohou uvolňovat z lůžka do okolí, optimálně volená velikost mezer mezi vlákny však zároveň zaručuje maximální prostupnost pro pot a vodní páry.

 

Za jak dlouho se projeví účinek použití povlečení Pristine® Stop Alergii?

Příznivý účinek použití povlaků Pristine® Stop Alergii se projeví okamžitě - povlaky zabraňují průniku roztočových alergenů z lůžka směrem k pacientovi ihned po navléknutí na matraci, polštář a pokrývku. Protože zároveň působí jako překážka opačným směrem, nemohou se k roztočům uvnitř lůžka dostat částečky kůže apod., kterými se živí. Zůstanou-li matrace, polštáře a pokrývky uzavřeny do povlaků Pristine® Stop Alergii po dobu alespoň 5 měsíců, roztočové populaci, která matraci obývá, se nedostává nová potrava a proto hyne. Toto je vedle primárního okamžitého účinku, sekundární, dlouhodobý účinek povlečení Pristine® Stop Alergii.

 

Může bariérové povlečení Pristine® Stop Alergii "dýchat"?

Materiál Pristine 66457 je pro plyny a vodní páry propustný.

 

Jaký doporučujete optimální způsob použití povlečení Pristine® Stop Alergii?

V optimální situaci je vhodné zakoupit sadu povlečení Pristine® Stop Alergii na celé lůžko, tedy na matraci, peřinu i polštář a přes něj navléknout běžné povlečení, které budete pravidelně (min. 1-2x měsíčně) prát. Povlečení Pristine® Stop Alergii doporučujeme v první fázi ponechat na lůžku minimálně po dobu 5 měsíců (viz otázka č. 2), dále je možné jej prát častěji, dle vlastního uvážení, není to však nutné.

 

Jaká teplota je pro praní povlaků Pristine® Stop Alergii nejvhodnější?

Materiál Pristine® 66457 je možné prát na 60 °C. Vyšší teplota vhodná není.

 

Nepoškozují se praním vlákna látky Pristine®?

Materiál Pristine® 66457 se praním nepoškozuje. Na povlečení Pristine® Stop Alergii se naopak vztahuje dlouhá, desetiletá záruka nepropustnosti pro roztočové alergeny.

 

Je možné zakoupit sadu povlečení na splátky?

Na splátky se povlaky neprodávají. Ohledně individuálních možností financování, rozdělení objednávky na více dodávek apod. nás prosím kontaktujte.

 

Jestliže si nemohu z finančních důvodů zakoupit celou sadu, jakému povlaku mám dát přednost?

Na prvním místě je pořízení povlaku na matraci, kterou nelze jiným způsobem ošetřit. Polštář a pokrývku lze do určité míry zabezpečit tak, že se každý týden perou a tím se roztoči hubí a jejich alergeny vyplavují. S ohledem na prokázané vysoké riziko vzniku plísní se však od tohoto postupu v současnosti upouští.

 

Je vhodnější povléci matraci do zcela uzavíratelného boxu, nebo je dostačující levnější prostěradlo na gumu?

Doporučujeme použití zcela uzavíratelného povlaku. Použití "prostěradla na gumu" nezaručuje z odborného hlediska plnohodnotnou ochranu před roztočovými alergeny, neboť se uvolňují do prostředí nechráněnou částí matrace. Mírná finanční úspora není v tomto případě schopna vynahradit ztrátu z hlediska účinnosti. Tento typ povlaků sice na zakázku dodáváme, avšak pouze ve výjimečných případech, kdy není možné matraci vyjmout z lůžka a povléci ji do zcela uzavíratelného povlaku typu "box", tedy u některých typů válend či zakázkově vyráběných postelí.

 

Jako antialergické jsou často označovány i jiné, mnohem levnější výrobky. V čem se od nich povlečení Pristine® Stop Alergii liší?

Zásadní rozdíl je ve funkčnosti. Jako antialergické, či vhodné pro alergiky, bývají tyto produkty většinou označovány pouze na základě toho, že umožňují časté praní či vyvářku. To je však v případě povlečení z běžných typů tkaniny opatření naprosto nedostačující. Rozhodujícím měřítkem vhodnosti povlečení pro alergiky je kromě nedráždivosti pro lidský organismus to, zda a do jaké míry takové povlečení splňuje funkci bariéry pro alergeny. V případě samotných matrací, pokrývek a polštářů je k dosažení stejného účinku jako při použití povlečení Pristine® Stop Alergii nutné tyto každý týden prát, což je u pokrývek a polštářů velmi náročné, u matrací pak podle typu téměř či zcela nerealizovatelné.

 

Existuje nějaká alternativa povlečení Pristine® Stop Alergii se srovnatelným účinkem?

Tkanina Pristine® 66457 má řadu předností před ostatními typy materiálů, fungujících jako alergenová bariéra (podrobné informace o různých možnostech protiroztočové ochrany naleznete v sekci doporučených opatření) a v současnosti představuje technicky nejvyspělejší a nejúčinnější řešení. Co se týče zabezpečení matrací, nenabízí žádný jiný postup tak vysokou úroveň účinnosti jako použití materiálu Pristine® 66457. U polštářů a pokrývek lze téměř srovnatelných výsledků dosáhnout pravidelným praním celého polštáře a pokrývky minimálně 1x týdně. Toto řešení je však nejen poměrně nepraktické, ale též relativně nákladné, zejména připočteme-li k pořizovací ceně nových polštářů a pokrývek, které je z důvodu vyššího opotřebení nutné kupovat častěji, i dlouhodobé vedlejší náklady např. na energie. Vzhledem k vysokému riziku vzniku plísní navíc tento postup v současnoti lékaři již nedoporučují.

 

Lze roztoče z matrace vyluxovat či vyklepat?

Vyluxovat ani vyklepat roztoče z matrace nelze žádným způsobem. Svým členitým tělem ulpívají mezi vlákny či částečkami výplní. Roztočovou populaci v matraci lze jednorázově vyhubit vymrazením, jejich mrtvá těla i alergeny však v matraci zůstávají nadále, navíc je opět potřeba tento postup pravidelně opakovat.

 

Je nutné vyhodit staré matrace a pořídit nové?

Při použití povlaků Pristine® Stop Alergii to není nutné.

 

Jaký typ matrace je pro alergiky nejvhodnější?

V případě použití povlečení Pristine® Stop Alergii na druhu matrace nezáleží.

 

Musíme vyhodit péřovou peřinu či pokrývku z ovčího rouna a koupit si novou z dutého vlákna?

Pokud si na peřinu pořídíte povlečení Pristine® Stop Alergii, není to nutné. Roztočům se dokonce za běžných okolností daří v dutém vláknu stejně dobře nebo i lépe než v peří a více se tam rozmnožují. Duté vlákno se doporučuje pacientům, kteří nepoužívají bariérové povlaky, a proto musejí peřinu každý týden prát. V tom spočívá výhoda dutého vlákna. Pokud jsou peřiny opatřeny bariérovými povlaky Pristine® Stop Alergii, prát je není třeba.

 

Je-li přes speciální bariérové povlaky povlečeno obyčejné povlečení, žijí pak roztoči ve vrstvě mezi bariérovým a normálním povlečením?

Ve vrstvě mezi povlečeními roztoči nežijí. Mohli by však časem osídlit přímo tkaninu obyčejných (např. bavlněných) povlaků. Proto je vhodné bavlněné povlaky prát s ostatním ložním prádlem v běžných časových intervalech.

 

Jakým způsobem se polštář / peřina / matrace do povlaku uzavírá?

Povlak se přes polštář, pokrývku či matraci přetáhne a uzavře zipem.

 

Nedostanou se alergeny ven zipem?

Je prokázáno, že pokud je zip v celém rozsahu uzavřený, podstatné množství alergenů se přes něj ven nedostane. Naše speciální řešení krytí zipu navíc jakémukoli pronikání roztočů a jejich alergenů přes zip maximálně zabraňuje.

 

Pokud jsou v místnosti, kde spí pacient s alergií na roztoče, ještě další lůžka, měla by být také opatřena povlečením Pristine?

Bylo by to vhodnější. Pokud to však z jakýchkoli důvodů není možné, na prvním místě je nutné zabezpečit lůžko pacienta, protože z něj vdechuje alergeny přímo a tudíž v nejvyšší koncentraci.

 

Má smysl vozit s sebou bariérové povlečení např. i na dovolenou?

V závažnějších případech každopádně, v méně závažných případech to lze doporučit. Jednotlivé případy může posoudit ošetřující lékař, případně odborný poradce společnosti Stop Alergii.

 

Pomohou povlaky Stop Alergii též jiným lidem, než těm, kteří jsou alergičtí na roztoče?

Povlaky Pristine® Stop Alergii se využívají i u některých alergií na plísně, zvířecí alergeny a pyly.

Kam pokračovat dále?