Alergie na roztoče, protiroztočové povlaky Pristine

SK CZ

Alergie na roztoče a protiroztočové povlaky Pristine

Alergie na roztoče

 

Co je alergie

Podstatou alergie je nesprávně probíhající reakce organismu na látky cizorodé povahy, označované jako alergeny. Alergii může vyvolat i velmi malé množství alergenu. Výsledkem alergické reakce není ochrana před škodlivinou, ale spíše poškozování organismu nepřiměřenou odezvou na kontakt s alergenem.

 

Co jsou roztoči

RoztočRoztoči jsou okem neviditelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům. Pro alergiky představují největší nebezpečí roztoči obsažení v domácím prostředí, nazývaní roztoči bytového prachu. Jsou zdaleka nejčastější příčinou alergie dříve obecně nazývané „alergie na bytový prach“. U nás nejrozšířenější a pro alergiky nejškodlivější jsou bytové druhy roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

 

Jaká je povaha roztočových alergenů a jak se šíří

Roztoči bytového prachu způsobují nemoci svými alergeny, které jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve fekáliích. Roztočové alergeny se šíří zejména vzduchem a lidem nejvíce vadí jejich přístup do organismu vdechováním. Mezi ostatními bytovými alergeny mají spíše větší rozměry a spojují se s „většími“ částečkami domácího prachu (více než deset tisícin milimetru), jde tedy o těžší složku prachu s vyšší tendencí usazování, narozdíl od například kočičích nebo psích alergenů, které zůstávají po rozvíření v ovzduší dlouhodobě, více dnů. Potíže roztočového původu proto často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování, úklidu a podobně.

 

Co všechno může alergie na roztoče způsobit

Silně alergizující vlastnosti výměšků roztočů bytového prachu se často projevují navozením chronického zánětu dýchacích cest, který většinou postihuje také malé průdušky. Proto má alergie na roztoče velmi významný vztah ke vzniku průduškového astmatu. Bylo opakovaně prokázáno, že alergie na roztoče bytového prachu je nejčastější příčinou vzniku alergického astmatu. Vdechování alergenů roztočů bytového prachu také často způsobuje zhoršování průběhu astmatu včetně provokace astmatických potíží.

Alergie na roztoče se podílí i na vývoji dalších onemocnění. Jde například o chronický atopický ekzém, jehož průběh se může v důsledku vystavování organismu roztočovým alergenům silně zhoršovat.

 

Čím se roztoči živí a jaké prostředí jim nejlépe vyhovuje

Roztoči se živí především drobnými odlupky naší kůže. Nejlepší podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 22 - 26 °C a vlhčím vzduchem, nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 - 80%, naopak vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá. Sluneční svit roztoče hubí, stejně jako vysoká či nízká teplota a sucho. Tyto skutečnosti poměrně jasně vysvětlují, proč představuje pohodlné lůžko se svým specifickým mikroklimatem téměř ideální inkubátor roztočů, a proč je při realizaci protiroztočových opatření nutné zaměřit pozornost v první řadě na něj. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se šíří i do ostatních místností a předmětů v bytě.

 

Proč se roztočům v lůžku tolik daří

Lůžko neošetřené speciálními bariérovými povlaky s námi každou noc sdílí stovky tisíc až několik miliónů těchto nevítaných spolubydlících. V pouhém jednom gramu prachu z matrace, polštáře nebo peřiny běžného lůžka se totiž ukrývá až 15 tisíc roztočů. Proč mají roztoči v naší posteli ideální podmínky k životu?

  • Nacházejí zde velké množství potravy. Sytíme je přímo z našeho těla. Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy - částečky oloupané z naší pokožky.
  • Zvýšená vlhkost v lůžku vzniká dýcháním a odpařováním našeho těla.
  • Vlastním tělem lůžko roztočům pravidelně vytápíme.
  • Další „předností“, která zvýhodňuje prostředí matrací, pokrývek a polštářů ve prospěch roztočů, je minimální přítomnost slunečního světla.
  • Speciální mikroklima našich lůžek se zásadně odlišuje od okolí a zajišťuje roztočům nejlepší podmínky pro jejich růst, vývoj a množení.
 

Jak omezit množství roztočů a roztočových alergenů v domácnosti alergika

Jediným spolehlivým způsobem, jak omezit množství roztočů a jejich alergenů v domácnosti, je používat tzv. bariérové povlaky, nepropustné pro roztoče a jejich alergeny. Toto povlečení vyvinuté speciálně pro alergiky účinně snižuje množství vdechovaného alergenu z lůžka a zabraňuje kumulaci roztočových alergenů v bytě. Povlaky nepropustné pro alergeny představují nezbytné základní opatření pro osoby trpící či ohrožené alergií na roztoče, astmatem a atopickým ekzémem.

Kam pokračovat dále?